śliwa

Jak prawidłowo zasadzić śliwy w naszym ogrodzie?

Sadzenie śliwy to prosty, ale wymagający precyzji proces. Przed rozpoczęciem sadzenia konieczne jest dobranie odpowiedniego miejsca – preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. W czytaj więcej »

Jabłonie

Łatwa uprawa i smaczne owoce – jabłonie

Jabłoń to jedna z najbardziej popularnych oraz najbardziej cenionych drzew owocowych. posiadają ogromną ilość odmian, a także duże bogactwo botaniczne. Dzięki łatwej uprawie oraz dłużej obfitości pl czytaj więcej »

sadzonki KONWALII

Zabójczo piękne - jak uprawiać konwalie?

Konwalia majowa (Convallaria majalis) - piękna, delikatna, o cudownym zapachu. Popularna roślina w bukietach dzieci, które idą do pierwszej komunii świętej. Białe kwiaty konwalii kojarzą się z czysto czytaj więcej »

 

Zabójczo piękne - jak uprawiać konwalie?

Konwalia majowa (Convallaria majalis) - piękna, delikatna, o cudownym zapachu. Popularna roślina w bukietach dzieci, które idą do pierwszej komunii świętej. Białe kwiaty konwalii kojarzą się z czystością i niewinnością. Ale niech nikogo nie zwiedzie ten śliczny wygląd. Są diabelsko trujące, lecz także mogą upiększyć niejeden ogród.

Konwalia majowa nie jest (już) prawdziwą lilią. Według nowej taksonomii - od 2009 roku - należy do rodziny szparagów, chociaż jej liście przypominają niektóre liliowate. Roślina ma zazwyczaj średnio zielone liście, które wysklepiają się w łuk o długości od 15 do 25 centymetrów i szerokości od 3 do do 8 centymetrów od środka kępy. I ma drobne, pachnące, białe kwiaty wiosną na długich łodygach, które wyrastają z kępek liści. Kwitnie w maju i czerwcu przez kilka tygodni. Jagody pomarańczowo-czerwone pojawiają się późną jesienią. Lepiej nie dać się zwieść temu delikatnemu i niewinnemu wyglądowi. Konwalia kwiaty ma śliczne, ale jest to odporna roślina okrywowa, która szybko rośnie i rozprzestrzenia się. Szybkość wzrostu kłączy zwiększa zasięg konwalii średnio o nieco ponad 6 cm rocznie.

Jak pielęgnować konwalie majowe?

Konwalia będzie rosła energicznie w prawie każdym miejscu z odrobiną cienia. Często jest sadzona pod drzewami, gdzie wiele innych roślin nie rośnie z powodu cienia. Ale należy uważać podczas sadzenia, aby nie uciekła z wyznaczonych granic. Konwalia potrafi szybko się rozprzestrzenić i rozplenić na dużym obszarze do tego stopnia, że może być traktowana jak chwast. Jest to roślina długowieczna, która nie ma żadnych poważnych problemów ze szkodnikami ani chorobami. Więc może skończyć się zadławieniem innych roślin w swoim sąsiedztwie. Pomocne jest uprawianie jej w pojemnikach - skrzynkach - lub podniesionych grządkach ogrodowych, aby uniknąć niechcianego rozprzestrzeniania się.

Konwalia ogrodowa - warunki w ogrodzie

Światło

Konwalie należy sadzić w miejscach nasłonecznionych lub w pełnym cieniu. Bezpośrednie poranne słońce jest w porządku, ale roślina potrzebuje ochrony przed ostrym popołudniowym słońcem. A jeśli mieszka się w cieplejszych strefach jej stref wzrostu, najlepszy jest pełny cień.

Gleba i nawadnianie

W przypadku gleby, konwalia preferuje bogate w związki organiczne z dobrym drenażem. Ale może rosnąć w różnych typach gleby, w tym w glebie gliniastej. Lubi ziemie o odczynie od kwaśnego do neutralnego, ale toleruje także gleby lekko zasadowe. Ta roślina preferuje stale wilgotną, ale nie rozmoczoną glebę. należy podlewać, gdy gleba zaczyna wysychać z powodu braku opadów lub upałów. Zbyt sucha gleba utrudni wzrost i kwitnienie rośliny.

Temperatura i wilgotność

Konwalia preferuje łagodne warunki o średniej wilgotności. Najlepsze są temperatury od 15 do 20 stopni Celsjusza. Roślina nie radzi sobie dobrze w suchym, gorącym klimacie. Nawet w łagodnym klimacie może umrzeć podczas najgorętszych letnich miesięcy. Ale to zazwyczaj nie zabije rośliny; na ogół powraca następnej wiosny.

Nawożenie

Konwalia zazwyczaj nie potrzebuje żadnego nawozu, chyba że gleba jet wyjałowiona. Jeśli brakuje składników odżywczych, można wiosną dodać powolny nawóz w postaci granulatu.

Toksyczność konwalii majowej

Po spożyciu konwalia jest silnie trująca zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Wszystkie części rośliny, w tym pomarańczowo-czerwone owoce, które często kuszą dzieci i zwierzęta, zawierają glikozydy nasercowe, które oddziałują na serce. Są 10-krotnie silniejsze od digitoksyny z naparstnicy. Konwalatoksyna - najbardziej aktywna substancja czynna - jest skoncentrowana w korzeniach. Jednak nawet spożycie niewielkiej ilości jagód lub innej części rośliny może spowodować poważne dolegliwości przewodu pokarmowego, serca, a czasami śmierć. Zdarzały się nawet śmiertelne zatrucia dzieci po zjedzeniu kilku jagód lub wypiciu wody z wazonu, w którym stał bukiet konwalii. Dzikie zwierzęta na ogół unikają tych roślin.

Konwalia majowa - sadzonki

Roślina konwalii nie wymaga wiele uwagi, aby dobrze się rozwijać, gdy już się zadomowi. Należy zaplanować podlewanie podczas okresów suszy. Najlepiej sadzić ją jesienią z sadzonek lub nasion. Te drugie będą wymagać jednak o wiele dłuższego czasu do rozwoju rośliny. Kwiatostany nie pojawiają się raczej w pierwszym roku po nasadzeniu. Konwalia najpierw rozwija system korzeniowy, a dopiero potem zaczyna kwitnienie. Dlatego lepiej sadzonki KONWALII kupić w starszym wieku, np. sklep Podkarpackie Sady oferuje 2-letnie sadzonki konwalii.

Artykuły powiązane