śliwa

Jak prawidłowo zasadzić śliwy w naszym ogrodzie?

Sadzenie śliwy to prosty, ale wymagający precyzji proces. Przed rozpoczęciem sadzenia konieczne jest dobranie odpowiedniego miejsca – preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. W czytaj więcej »

Jabłonie

Łatwa uprawa i smaczne owoce – jabłonie

Jabłoń to jedna z najbardziej popularnych oraz najbardziej cenionych drzew owocowych. posiadają ogromną ilość odmian, a także duże bogactwo botaniczne. Dzięki łatwej uprawie oraz dłużej obfitości pl czytaj więcej »

sadzonki KONWALII

Zabójczo piękne - jak uprawiać konwalie?

Konwalia majowa (Convallaria majalis) - piękna, delikatna, o cudownym zapachu. Popularna roślina w bukietach dzieci, które idą do pierwszej komunii świętej. Białe kwiaty konwalii kojarzą się z czysto czytaj więcej »

 

Łatwa uprawa i smaczne owoce – jabłonie

jabłonie

Jabłoń to jedna z najbardziej popularnych oraz najbardziej cenionych drzew owocowych. https://www.podkarpackiesady.pl/7-jablonie Jabłonie posiadają ogromną ilość odmian, a także duże bogactwo botaniczne. Dzięki łatwej uprawie oraz dłużej obfitości plonowania jabłonie często wybierane są nie tylko do przydomowych sadów, lecz również na ogródki działkowe.

Najlepsze podłoże i stanowisko dla jabłoni

Jabłonie to drzewa, które osiągać mogą do 10 m wysokości. Posiadają głęboki palowy system korzeniowy oraz intensywnie wybarwione liście. Okres kwitnienia jabłoni przypada na koniec kwietnia do połowy maja. Kwiaty intensywnie rozwijają się wówczas razem z liśćmi. Zarówno ich kolor jak i forma uzależnione są od odmiany. Najczęściej na początku są różowe lub delikatnie czerwone, natomiast z upływem czasu stają się białe. W cieplejszych regionach kraju jabłonie kwitną znacznie wcześniej. Dużo zależy także od odmiany. Optymalnym stanowiskiem dla jabłoni jest miejsce słoneczne. Drzewa mogą rosnąć także delikatnym półcieniu. Jednak im więcej słońca tym większa ilość wytwarzanych kwiatów i liści, które pozwalają na rozwój rośliny. Istotne jest aby podłoże było z próchniczą ziemią, wilgotne i przepuszczalne. Jabłonie zupełnie nie tolerują zastoju wody. Natomiast są to drzewa o małych wymaganiach pokarmowych. Nawet w mało żyznej oraz suchej ziemi mogą wytworzyć bardzo dużą ilość jabłek. Aby jednak uzyskać obfite zbiory jabłek istotnym czynnikiem jest odpowiednie nasłonecznienie oraz jakość stanowiska. Najlepiej jest, kiedy gleba osiąga pH od 6 do 7. Rozwinięte kwiaty nie tolerują nagłych spadków temperatury poniżej zera. Dlatego nierzadko ilość owoców obniżona jest ze względu na późne przymrozki wiosenne.

Prawidłowe sadzenie jabłoni

Przed posadzeniem drzewka jabłoni należy odpowiednio przygotować ziemię. Musi być ona spulchniona na właściwej głębokości, oczyszczona z chwastów oraz innych zanieczyszczeń. Przed posadzeniem sadzonki warto umieścić ją w wodzie, aby odpowiednio nawilżyć korzenie. Następnie należy wykopać dołek, który będzie co najmniej dwa razy głębszy oraz szerszy aniżeli bryła korzeniowa rośliny. Dno dołka należy dodatkowo spulchnić, jednocześnie dodając nawozu organicznego. Po umieszczeniu sadzonki w dołku należy obsypać ją ziemią ogrodową. Następnie ziemię należy mocno docisnąć, aby nie pozostawić w pustych przestrzeni dookoła bryły korzeniowej. Ostatnim elementem jest obfite podlewanie sadzonki. Można dodatkowo umieścić palik do umocowania drzewka, co zależy jednak od wielkości i formy wzrostu rośliny. Istotnym elementem jest także pozostawienie odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami jabłoni. Sadzonki jabłoni należy sadzić w odległości co najmniej kilku metrów. Poprawi to ich efektywność wzrostu oraz owocowania. W czasie sadzenia należy zwrócić uwagę na miejsce szczepienia jabłoni. Nie może ono znaleźć się pod ziemią.

Jak podlewać jabłoń?

Świeżo posadzone sadzonki jabłoni wymagają odpowiedniego podlewania. Właściwe nawadnianie jest najbardziej istotne w przypadku młodych drzew przez pierwsze 3 lata po ich posadzeniu. Natomiast starsze jabłonie dużo lepiej znoszą okresy suszy. Tym samym zaleca się, aby młode drzewka jabłoni podlewać rzadko, jednak bardzo intensywnie. Pozwoli to odpowiednio nawilżyć korzenie, a także pobudzić roślinę do wzrostu. Należy natomiast unikać częstego oraz niewielkiego podlewania jabłoni, co ma niekorzystny wpływ na rozwój bryły korzeniowej. Jednak podlewanie zawsze zależy od ilości opadów atmosferycznych oraz temperatury powietrza.

dobre jabłonie

Jeżeli drzewko jest już ukorzenione wówczas dodatkowe podlewanie można realizować tylko w okresie suszy.

W jaki sposób przycinać jabłoń?

Aby zyskać najlepsze efekty uprawy należy odpowiednio dbać o drzewka jabłonie wymagają regularnego przycinania. Po posadzeniu nie trzeba wykonywać cięcia. Natomiast od 2 roku po posadzeniu drzewo jabłoni można delikatnie przycinać. Wszystkie pędy, jakie rosną do środka należy usunąć. Natomiast w przypadku starszych drzew po owocowaniu należy usunąć także pionowe gałęzie. Letnie odmiany jabłoni wymagają także regularnego usuwania obumarłych gałęzi. Dzięki cięciu poprawia się zabarwienie jabłek, a także obfitość zbiorów. Zabieg ten najlepiej jest wykonywać wczesną wiosną, zanim rozpocznie się właściwy okres wegetacji. Po usunięciu zbędnych gałęzi uzyskuje się luźniejszą korony, natomiast drzewo staje się znacznie bardziej harmonijne w formie. Przewiewna lorona jest znacznie mniej podatna na choroby oraz na ataki szkodników. Zwiększa się w ten sposób także zdrowotność drzewa.

Na stronie podkarpackie sady zakupić można wysokiej jakości sadzonki jabłoni. Jabłonie dostępne są w bardzo różnych odmianach, przez co owoce mają zróżnicowany smak, dopasowany do potrzeb klientów. Sadzonki są odpowiednio zabezpieczone na czas dostawy, aby nie doszło do ich uszkodzenia. Posiadają rozwinięty system korzeniowy, gwarantujący dobre przyjmowanie się roślin. Wśród najbardziej popularnych letnich odmian jabłoni cenionych przez klientów zalicza się jabłonie: antonówka, papierówka, Szampion oraz Gala.

Artykuły powiązane