Zraszacze od A do Z

konewka

Odpowiednie nawadnianie gleby wpływa głównie na wielkość plonów oraz ich jakość. Aby dobrze nawodnić teren należy użyć profesjonalnego sprzętu, jaki może zaoferować firma Tanake. W artykule tym postanowiliśmy przedstawić jedno z naszych urządzeń stosowanych w ogrodnictwie i je omówić – rodzaje zraszacz.

Można je podzielić na dwie podstawowe grupy: zraszacze wynurzalne i polowe. Zraszaczy wynurzalnych używa się do nawadniania trawników, natomiast zraszaczy polowych do nawadniania upraw polowych.

Zraszacze wynurzalne

Taki typ zraszaczy montowany jest w gruncie na głębokości równej jego wysokości, dzięki czemu góra zraszacza znajduje się na równi z poziomem obszaru. Część ruchoma wysuwa się z obudowy tylko na czas podlewania. Kiedy nie pracują są całkowicie niewidoczne. Dzięki nim możliwe jest podlewanie terenów zieleni oraz nawadnianie obiektów sportowych.
Wynurzalne dzielimy na statyczne lub rotacyjne. Dysze do zraszaczy wynurzalnych statycznych mogą być statyczne albo rotacyjne. Dysze statyczne nie obracają się w czasie swojej pracy. Dysze rotacyjne posiadają mechanizm obrotowy i emitują wodę w postaci strużek obracających się w trakcie działania.

Zraszacze polowe

Polowe stosowane są do nawadniania upraw polowych. Zraszacze te zakładane są na prętach i szpilkach wbijanych w podłoże oraz przedłużkach lub stojakach. Znajdują się one nad poziomem terenu. Dzielimy je na sektorowe oraz pełnoobrotowe. Mogą one być wykonane z plastiku albo metalu.

Leave a comment